Dlaczego należy malować ogrodzenia i bramy?
Ogrodzenie posesji pełni wiele istotnych funkcji. Montuje się je nie tylko ze względów bezpieczeństwa, ale i również dla podniesienia walorów estetycznych budynku i jego otoczenia. Sam montaż ogrodzenia i bramy jednak nie wystarczy. Mianowicie ważne jest to, by regularnie o nie dbać. Jednym ze sposobów, który wpływa na atrakcyjny wygląd i trwałość ogrodzenia, jest malowanie. Malować można zarówno elementy drewniane, jak i metalowe czy stalowe. Wszystko zależy jednak od właściwego doboru farby i preparatu impregnującego. W poniższym artykule skupimy się jednak na tym, jakie znaczenie ma malowanie bramy i ogrodzenia metalowego, które od lat znajduje się w czołówce najchętniej wybieranych rodzajów ogrodzenia.
W jakim celu maluje się ogrodzenia i bramy?
Upływ czasu oraz działanie czynników zewnętrznych sprawia, że nawet najlepszej jakości bramy i ogrodzenia tracą swój pierwotny wygląd. Wilgoć, promieniowanie UV oraz wahania temperatury nie tylko niszczą stan fizyczny poszczególnych elementów, ale także mogą wpłynąć na ich funkcjonalność. Najczęściej metalowe elementy bram i ogrodzeń korodują, co powoduje, że farba odpada, a na powierzchni pojawia się rdzawy nalot. Szybka reakcja i właściwe działanie pozwala jednak uniknąć kosztów wymiany ogrodzenia. Okazuje się, że, chcąc ochronić swoje ogrodzenie i bramę wjazdową przed warunkami atmosferycznymi, należy je regularnie malować. Farba stanowi powłokę ochronną dla właściwego materiału, tym samym przedłużając jego trwałość. Dzięki niej tworzywo zachowuje swoje właściwości, a brama i ogrodzenie dłużej spełnia swoje funkcje.
W przypadku elementów metalowych malowanie chroni je przede wszystkim przed powstawaniem rdzy. Nie można jednak zapominać o tym, że istotnie wpływa także na estetykę ogrodzenia. Odpadające resztki farby, wyblakły kolor czy widoczne ślady korozji nie prezentują się dobrze, a wręcz przeciwnie straszą gości zaniedbanym wyglądem, który zaburza harmonię całej aranżacji. Ponadto niekiedy remont domu sprawia, że stare ogrodzenie nie pasuje do nowego stylu i wystroju. W takiej sytuacji nie trzeba się decydować na kosztowną wymianę bramy wjazdowej i płotu. Mianowicie niekiedy rozwiązaniem jest właśnie odświeżenie koloru lub całkowita zmiana barwy, która sprawi, że ogrodzenie będzie wyglądało jak nowe.
Malowanie ogrodzenia metalowego krok po kroku
Zanim przejdziesz do malowania ogrodzenia metalowego, pamiętaj o tym, by wcześniej przygotować do tego powierzchnię. W tym celu powinieneś usunąć zanieczyszczenia i rdzę oraz odtłuścić powierzchnię przy użyciu rozpuszczalnika. Dzięki temu farba utrzyma się dłużej niż po nałożeniu nowej warstwy na odpadające pozostałości. Następnie wybierz do malowania preparat antykorozyjny oraz farbę kolorową, która pozwoli Ci otrzymać pożądany kolor ogrodzenia. W pierwszej kolejności nałóż na ogrodzenie farbę antykorozyjną, która zabezpieczy powierzchnię przed ponownym korodowaniem oraz zwiększy przyczepność farby właściwej. Następnie nałóż farbę przeznaczoną do malowania elementów metalowych. Postępując w ten sposób, nie tylko odnowisz wygląd swojego ogrodzenia, ale także przedłużysz jego żywotność.